Kurs
Kurs 30 högskolepoäng • SPAK01
Undervisning – höstterminen 2020
Med anledning av regeringens meddelande den 29 maj, att en återgång till campusundervisning är möjlig fr.o.m. 15 juni, gäller följande angående undervisning på HT-fakulteterna under hösten:
- På grund av pågående coronapandemi (covid-19) och de restriktioner som är utfärdade kommer undervisningen för höstens kurser att ha begränsat antal träffar på campus beroende på tillgången på lämpliga lokaler. Till stor del kommer undervisningen att bedrivas på distans. Detaljerad information om vad som gäller för din kurs meddelas nedan.
- I det fall undervisningen ges på campus finns för varje undervisningslokal anvisade in- och utpassager i förhållande till trapphus, korridorer och entréer (in- och utgångar). Tag hänsyn och följ instruktionerna noga. Handsprit ska finnas tillgänglig i alla lärosalar och grupprum.
Var uppmärksam på annorlunda starttider på dina undervisningsmoment. Angivna tider i ditt kursschema gäller.
Kandidatkursen ger dig fördjupade kunskaper om språk, litteratur och kultur i Spanien och Spanskamerika. Den innehåller ett vetenskapligt fokus och avslutas med ett examensarbete inom ett fördjupningsområde. Under hela kursen tränas den muntliga och skriftliga språkfärdigheten. Vi har ett närvarokrav på 80 % på varje delkurs.
Kursen består av tre delkurser.
Delkurs 1 är en introduktionskurs till spanskspråkig litteratur- och kulturvetenskap, där vi studerar flera olika kulturella uttryck från den spanskspråkiga världen. Delkursen har ett speciellt fokus på frågan om hur etik och estetik samspelar i ett konstverk. Vi läser också en rad akademiska texter för fördjupad förståelse.
I delkurs 2, Spansk språkvetenskap som vetenskaplig disciplin, studerar vi språket med utgångspunkt i ett antal vetenskapliga artiklar som genomsyras av de senaste språkvetenskapliga ansatserna. De teoretiska ramverken tillämpas också praktiskt. Även förmåga att redovisa vetenskapliga resultat muntligt tränas.
I delkurs 3, Examensarbete, fördjupar du dig inom ett språk-, litteratur- eller kulturvetenskapligt inriktat ämne, som du presenterar i en uppsats på ca 20 sidor författad på spanska. Under kursens gång deltar du i seminarier och handledning och presenterar slutligen ett examensarbete på ett framläggningsseminarium. I delkursen tränas och examineras förmågan att redovisa vetenskapliga resultat både skriftligt och muntligt.
Kurstillfälle:
höstterminen 2020
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2020-08-31 – 2021-01-17
Anmälningskod:
LU-36561
Behörighet:
Grundläggande samt Spanska: Fortsättningskurs (SPAA22) eller motsvarande
Introduktionsmöte: Onsdagen den 2 september kl. 9.15 – 12.00
Lärare:
Christian Claesson,
Carlos Henderson
- Schema
- Tentamensschema
- Canvas SPAK01/ÄSPD04 - Examensarbete (delkurs 3)
- Canvas SPAK01/ÄSPD04/SPAA03 - Spansk litteraturvetenskap som vetenskaplig disciplin (delkurs 1)
- Canvas SPAK01/ÄSPD04/SPAA03 - Spansk språkvetenskap som vetenskaplig disciplin (delkurs 2)
- Bibliotekets ämnesguide Spanska
Information om ingående delar
- Spansk litteraturvetenskap som vetenskaplig disciplin , 7,5 hp
- Spansk språkvetenskap som vetenskaplig disciplin , 7,5 hp
- Examensarbete , 15 hp