Ny svensk- och språklärarutbildning med största språkutbudet i södra Sverige startar i höst!
Publicerad den 24 februari 2011
Vill du bli svensk- eller språklärare? Du kan nu söka till en unik ämneslärarutbildning som startar i höst i regi av Lunds universitet och Högskolan Kristianstad.
I går kom det efterlängtade beskedet från Högskoleverket - vi får examinera lärare i svenska, svenska som andraspråk, engelska, franska, spanska, italienska och tyska. Det är det största språkutbudet i södra Sverige!
Lärarutbildningen är förlagd till Språk- och litteraturcentrum i Lund och Campus Helsingborg. Vi kan erbjuda en högkvalitativ utbildning med djupa ämneskunskaper, internationell prägel och de bästa verktygen för ett yrkesliv som ämneslärare.
Kom ihåg: Om du vill läsa till lärare i franska, italienska, spanska, svenska som andraspråk och tyska är det bara teamet Lunds universitet och Högskolan Kristianstad som har examensrätt i Skåne.
2026-04-22
Miljondonation till arabiska i Lund – ett firande av ett 350-årigt arv och en investering i framtidens kunskap
2026-03-30
Nya studier utmanar fransk språkdebatt
2026-02-11
Hur vi skriver kan avslöja lögner – ny forskning kan bli verktyg för rättsväsendet
2026-02-06
Marianne Gullberg mottog medalj av H.M. Konungen
2025-12-18
Smittande entusiasm och pedagogiskt nytänkande – Karin Nykvist prisas
