Kurs
Kurs 30 högskolepoäng • LIVA05
Undervisning – höstterminen 2020
Med anledning av regeringens meddelande den 29 maj, att en återgång till campusundervisning är möjlig fr.o.m. 15 juni, gäller följande angående undervisning på HT-fakulteterna under hösten:
- På grund av pågående coronapandemi (covid-19) och de restriktioner som är utfärdade kommer undervisningen för höstens kurser att ha begränsat antal träffar på campus beroende på tillgången på lämpliga lokaler. Till stor del kommer undervisningen att bedrivas på distans. Detaljerad information om vad som gäller för din kurs meddelas nedan.
- I det fall undervisningen ges på campus finns för varje undervisningslokal anvisade in- och utpassager i förhållande till trapphus, korridorer och entréer (in- och utgångar). Tag hänsyn och följ instruktionerna noga. Handsprit ska finnas tillgänglig i alla lärosalar och grupprum.
Var uppmärksam på annorlunda starttider på dina undervisningsmoment. Angivna tider i ditt kursschema gäller.
Kursen ger kunskaper om samtidens litteratur från millennieskiftet och framåt, i Sverige, Europa och världen. Kursen behandlar en rad samtidslitterära fenomen och tendenser samt introducerar litteraturvetenskapliga begrepp och perspektiv som är relevanta för studiet av samtidslitteraturen. Efter genomgången kurs ska den studerande ha tillägnat sig grundläggande färdigheter i att analysera, tolka och kontextualisera litteratur från de senaste 20 åren. Kursen ger också en förmåga att med praktiska tillämpningar i tal och skrift förmedla kunskaper om och erfarenheter av litteratur.
Kursen består av följande delkurser:
- Samtidslitteratur – en introduktion, 6 hp
- Världslitteraturen där och här, 6 hp
- I gränslandet mellan fakta och fiktion, 6 hp
- Poesins mötesplatser, 6 hp
- Samtidslitterärt specialstudium, 6 hp
Kurstillfälle:
höstterminen 2020
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2020-08-31 – 2021-01-17
Anmälningskod:
LU-32511
Behörighet:
Grundläggande behörighet + Historia 1b/1a1+1a2, Samhällskunskap 1b/1a1+1a2 eller Historia A, Samhällskunskap A (områdesbehörighet 1/A1)
Introduktionsmöte: Måndagen den 31 augusti kl. 13.15 – 15.00 i LUX:C126 hörsal
Lärare:
Torbjörn Forslid,
Anders Mortensen,
Daniel Möller,
Cristine Sarrimo
- Schema
- Tentamensschema
- Canvas LIVA05 - Litteraturvetenskap: Den samtida litteraturen - Delkurs 1 - Samtidslitteraturen - en introduktion, 6 hp
- Canvas LIVA05 - Litteraturvetenskap: Den samtida litteraturen - Delkurs 5 - Samtidslitterärt specialstudium, 6 hp
- Canvas LIVA05 och LIVA07 - Litteraturvetenskap: Den samtida litteraturen - Delkurs 2 - Världslitteraturen där och här, 6 hp
- Canvas LIVA05 och LIVA08 - Litteraturvetenskap: Den samtida litteraturen - Delkurs 3 - I gränslandet mellan fakta och fiktion, 6 hp
- Canvas LIVA05 och LIVA09 - Litteraturvetenskap: Den samtida litteraturen - Delkurs 4 - Poesins mötesplatser, 6 hp
- Bibliotekets ämnesguide Litteraturvetenskap
Information om ingående delar
- Samtidslitteraturen - en introduktion , 6 hp
- Världslitteraturen där och här , 6 hp
- I gränslandet mellan fakta och fiktion , 6 hp
- Poesins mötesplatser , 6 hp
- Samtidslitterärt specialstudium , 6 hp
Second Admission Round
Nationell ansökningsomgång
Höstterminen 2025
Sen anmälan
Öppnar eventuellt 15 juli