Kurs
Kurs 30 högskolepoäng • JAPK12
Undervisning – vårterminen 2021
Coronapandemin påverkar fortsatt våra utbildningar och större delen av undervisningen måste ske helt digitalt tills vidare. Var uppmärksam på den information som förmedlas i schemat och/eller i Canvas – informationen justeras löpande baserat på aktuella beslut och rekommendationer.
Kursen ingår som obligatorisk kurs i Kandidatprogrammet i japanska. Den ges även som fristående kurs och kan då normalt ingå i en generell examen på såväl grundnivå som avancerad nivå.
Kursen innehåller avancerade övningar i muntlig och skriftlig språkfärdighet. Läsförståelseövningarna utgår från sakprosa, skönlitteratur och lättlästa allmänvetenskapliga texter. De skönlitterära texterna analyseras och diskuteras och under senare delen av terminen ges även undervisning i litteraturhistoria. Läsning av grundläggande språkvetenskapliga texter ingår också.
Inom ramen för delkurs 5 ges undervisning i teori och metod på regelbundna uppsatsseminarier. Därutöver ges individuell uppsatshandledning.
Kursen består av följande delkurser:
- Skönlitteratur och Sakprosa 1, 3 högskolepoäng
- Skönlitteratur och Sakprosa 2, 3 högskolepoäng
- Satsmönster, 4 högskolepoäng
- Läsning av språkvetenskaplig text, 5 högskolepoäng
- Examensarbete, 15 högskolepoäng
Kurstillfälle:
vårterminen 2021
Utbildningsform:
både campus/online
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2021-01-18 – 2021-06-06
Anmälningskod:
LU-75031
Behörighet:
För tillträde till kursen krävs JAPC13 eller motsvarande kunskaper.
Kursansvarig:
Shinichiro Ishihara
Lärare:
Rika Hayashi,
Shinichiro Ishihara,
Yuko Nowak,
Mechtild Tronnier
Information om ingående delar
- Skönlitteratur och Sakprosa 1 , 3 hp
- Skönlitteratur och Sakprosa 2 , 3 hp
- Satsmönster , 4 hp
- Läsning av språkvetenskaplig text , 5 hp
- Examensarbete , 15 hp