Paul Tenngart om Nobelpriset i litteratur: Väntat men bryter en längre trend

Nobelpriset i litteratur 2026 tilldelades den kanadensiska poeten Anne Carson. Litteraturvetaren Paul Tenngart som också är författare till boken Det litterära Nobelpriset, beskriver valet som ganska väntat.
– Det var ganska väntat. Hon har varit med länge i diskussionerna och legat högt på bettinglistorna. Personligen är jag inte missnöjd, men inte heller jätteglad över valet. Valet öppnar inte några nya dörrar för världslitteraturen, men det kommer såklart att öppna dörrar för många nya läsare, säger han.
Men Paul Tenngart ser en eventuellt ny tendens i årets pris.
– Anne Carson har en väldigt estetiskt utpräglad stil som hanterar de stora existentiella frågorna. Sedan i början av 2000-talet har Nobelpriset ofta gått till författare som behandlar politiska, ideologiska och historiska trauman, som exempelvis vitryskan Svetlana Alexievich 2015, Abdulrazak Gurnah från Storbritannien och Tanzania 2021 och sydkoreanskan Han Kang 2024. Deras författarskap vetter mot journalistik respektive historieskrivning. Årets val har större fokus på det estetiska uttrycket, säger Paul Tenngart.
Han fortsätter.
– Det är också intressant att se att priset går till en författare med så tydliga antikkopplingar. Antiken verkar vara en tidstypisk trend just nu, där storfilmen The Odyssey är ett exempel, även om jag inte tror att den trenden har påverkat Nobelkommitténs beslut.
Själv hade Paul Tenngart gärna sett den australiska författaren Alexis Wright som pristagare.
– Hon skriver ur ursprungsfolkets perspektiv tillsammans med frågor om klimat och antropocen. Hon har också en mycket häftig berättarteknik. En annan spännande författare som pristagare skulle vara den surrealistiska kinesiska roman- och novellförfattaren Can Xue. Det skulle kunna ge den lite underskattade novellgenren ett uppsving.
Men han ser också positiva sidor med att Anne Carson får priset.
– Det är roligt att Nobelpriset går till en poet och från ett förlagsperspektiv hamnar priset dessutom på sätt och vis i Skåne genom hennes svenska förläggare Ellerströms i Malmö.

Kontakt
Paul Tenngart
Universitetslektor i
Litteraturvetenskap och
Barnlitteratur
E-post paul.tenngart@litt.lu.se
Telefon 046–222 84 70
